English | Russian | Spanish | French
 

linkdin01facebook01

מאמרים

פעמי"ם - פוליגרף לעברייני מין מורשעים

תהליך בדיקת הפוליגרף

מומחה הפוליגרף יקבל מהמזמין את כל חומר הרקע הנוגע לבדיקה הרלוונטית, חומר רקע זה יסייע בידי הבודק בשלב התשאול המוקדם ובבניית השאלות שייבחנו בבדיקה.
בודק הפוליגרף יזהה באופן ודאי את הנבדק היושב מולו.
בדיקת הפוליגרף תתבצע בחדר אטום ככל שניתן לרעשים מבחוץ וניטראלי מכל גירוי חיצוני שיכול להפריע לנבדק.

הבודק יערוך שיחה מקדימה עם הנבדק במהלכה ישאל את הנבדק שאלות שמטרתן לקבוע את מצבו הבריאותי והנפשי וזאת בכדי לאבחן את מידת התאמתו וכשירותו לעבור את חקירות הפוליגרף וכן את יחסו של הנבדק לבדיקה.

להמשך קריאה...

כל מה שרצית לדעת על פוליגרף

האם חרדה משפיעה על תוצאות הבדיקה?
מכשיר הפוליגרף רושם שינויים במספר ערוצים פסיכופיזיולוגיים אשר לאדם אין שליטה עליהם בין היתר בלחץ הדם, דופק, נשימה ומוליכות חשמלית של העור צפוי שהנבדקים כולם דוברי האמת ושקר כאחד, יהיו נרגשים, חרדים ויגלו חשש מהבדיקה עצמה ומתוצאותיה לו מומחה הפוליגרף היה קובע את ממצאי הבדיקה על סמך התרגשות הנבדק קרוב לוודאי שהיה קובע כי כולם(כמעט) דוברי שקר.
טכניקת הבדיקה מנקזת את ההתרגשות לאפיקים שלא יפריעו או יעוותו את תוצאות הבדיקה כך שנבדק דובר אמת יתברר כדובר אמת ונבדק משקר יאובחן כדובר שקר. וזאת בתנאי שעורך הבדיקה יהיה מומחה פוליגרף מוכר ומוסמך.

להמשך קריאה...

מאמר קצר על הפוליגרף

מאז ומעולם פעל המין האנושי על מנת למצוא שיטות אשר יאפשרו לו להבחין בין אמת ושקר.
השיטות ההיסטוריות רבות ומגוונות וכוללת את טקס הבישעה הבדואי, טקס האורז הסיני ושיטת הבוהן המצרית.

בראשית שנות ה - 20 של המאה ה- 20, הומצא מכשיר הפוליגרף על ידי וילאם מרסטון וכבר בשנת 1923 נעשה בו שימוש ראשון במשפט רצח בארה"ב (משפט Frye). במהלך המשפט, נטען על-ידי בודק הפוליגרף כי החשוד הינו דובר אמת ולא ביצע את הרצח. השופט פסל את עדות בודק הפוליגרף בטענה כי מדובר במכונה בהליך מחקר ראשוני בלבד ושפט את הנאשם למאסר עולם. אולם, כעבור 3 שנים נמצא הרוצח האמיתי והוכח כי הפוליגרף צדק ואכן יעיל באבחון שקר ואמת, במקרה זה אף יותר משופט מוסמך.

להמשך קריאה...

האם ניתן "לעבוד" על הפוליגרף?

השאלה הפופולארית ביותר אשר מרבית האנשים שואלים באשר לתחום הפוליגרף היא - האם ניתן לעבוד על הפוליגרף?
תשובתנו החד משמעית היא - לא!

אם כן, ישאלו ויקשו לא מעט אנשים – איך ייתכן שבמקרים מסוימים טעה הפוליגרף? התשובה לכך היא שהפוליגרף אינו טועה, מי שעלול לטעות הוא בודק הפוליגרף.

להמשך קריאה...

מבדקי מהימנות ופוליגרף ככלי ניהולי למיון וגיוס עובדים

אתי אלון הורשעה במעילת ענק בבנק למסחר, עובד חברת אלקטרה נחשד בגניבת מזגנים בהיקפי ענק .
האם ניתן היה למנוע מארגונים אלה את המבוכה והנזק התמידי והכלכלי שנגרם כתוצאה של מיצובם של אנשים אלה בארגון?

מהי חשיבותו של הסינון המוקדם ? כיצד לעשותו נכון? מה הפרמטרים הנבדקים? ומהם הכלים העומדים לרשות מנהלי משאבי אנוש ומקבלי ההחלטות, בחברות וארגונים בתחום זה?
הניסיון מלמד כי מרבית הארגונים פועלים לצמצום תופעות אלו ואחרות רק לאחר שהתרחש אירוע כזה או אחר, אך לא מבצעים תהליך מניעה לתופעה זו בשלב מקדים.

להמשך קריאה...

כשֵ"ל"ו הצדיקים" אינם עובדים אצלך ...

מאת ד"ר טוביה אמסל

עבריינות תעסוקתית
המשל: כמנהל מנוסה, העתיק מר ישראלי את המלצות האבטחה של ארגונו גם לביתו. הוא דאג לגדר היקפית גבוהה ומגוננת, פיזר מצלמות במעגל סגור באיכות מעולה מסביב לבית, מערכת האזעקה שהתקין הייתה מהמשובחות שבשוק ומיותר לציין שהמערכת הייתה מחוברת למוקד שהפעיל סיירים  24/7 באזור. "רק הטוב ביותר למשפחתי", נהג להגיד. ואכן, איש לא חדר את המתחם "המבוצר" שהיה ביתו.

הבעיה צצה מכיוון אחר, כשאשתו הגב' ישראלית, התלוננה שבנם בן הארבע חזר להרטיב. בתחילה  חשבו שהגן היקר אליו נשלח הילד, משפיע עליו לרעה, אולם בחלוף הזמן, הבחינה ישראלית שבנם  לחוץ מאד בקרבת המטפלת שגרה בביתם. מצלמות המעקב שהוסוו במשחקי הילד גילו את הסיבה: המטפלת החמודה והמנוסה עם ההמלצות המעולות, נהגה להכות את הילד.

הנמשל: מיותר לציין שזה היה גם המצב בעסקו של ישראלי. המפעל היה מאובטח לפני ולפנים (הרי ככלות הכל זוהי דרישתה של חברת הביטוח...) אבל לחוסרים במלאי דאגו העובדים ולא הפורצים.
כותרות העיתונים המבשרות חדשות לבקרים על עובד זה או אחר שמעל / גנב / חיבל / וכיו"ב מהוות את קצה הקרחון של תופעת העבריינות התעסוקתית, שמאמץ רב ואמצעים רבים מושקעים על ידי הארגונים המעסיקים במטרה למנוע או למזער למינימום את הנזקים הנגרמים כתוצאה מכך.

להמשך קריאה של המאמר המלא...

Polygraph Testimony in Criminal Cases - Stanley M. Slowik

ישנם שני מצבים שבודקי פוליגרף נקראים למסור עדות בבתי המשפט, עדות על בדיקה שביצעו בעצמם או כעד מומחה הנותן חוות דעת על בדיקה שביצע בודק אחר.
כמו בשאר המקרים של עדות מומחים מתחומים שונים (רפואה, הנדסה וכו') עדות מומחה נוטה להינתן על ידי אנשי אקדמיה בעוד שתוצאות מתיקים ספציפיים נוטים להתקבל מהעוסקים בדבר.
לעומת מומחי אווירונאוטיקה אשר יכולים להוכיח כי דבורים לא יכולות לעוף, העוסקים בפוליגרף הם יותר כמו כוורנים אשר פשוט יודעים כי הן יכולות, אבל לא יודעים בדיוק להסביר איך.
במאמר המצורף, מגיש מר סטנלי סלוביק טיפים להגשת עדות אשר יסייעו לכם, בודקי הפוליגרף לכשתקראו לעמוד על דוכן העדים.

להמשך קריאה

Monte Carlo Study of Criterion Validity of Backster You-Phase Examinations - Raymond Nelson

מאמרו של מר ריימונד נלסון בנושא מחקר מונטה קרלו על תקפות קריטריונים של מבדקי באקסטר יו-פייז.
שיטות מונטה קרלו היו בשימוש לשם חישוב פרופיל מימדי של דיוק קרטריוני עבור בדיקות PDD הנערכות בשיטת "בקסטר יו-פייז".
התוצאות הראו כי ניתן לצפות שהחלטות שבוססו על בדיקות "בקסטר יו -פייז" על מנת להבחין בסטייה מן האמת יהיו בתדירות גבוהה יותר מיד המקרה.

להמשך קריאה

Model Policy for the Evaluation of Examinee Suitability for Polygraph Testing

Validity of Polygraph Techniques and Recent Research on Decision-Making Procedures - David C. Raskin, Ph.D.